Prokrastinuji, protože se mi lépe pracuje pod tlakem
Každý úkol nechávám na poslední chvíli, protože nejlepší výsledky vydávám pod stresem. Neznáte to náhodou? 🙂
Ve skutečnosti je toto jeden z nejrozšířenějších mýtů v naší společnosti.
Ať už si to připouštíte, nebo ne, práce pod tlakem v těle aktivuje mnoho fyzických i psychických reakcí útěku či útoku. Jsou jimi např. emoce strachu, horší trávení, mělké dýchání, pocení a především potlačení dlouhodobé paměti. Tělo se musí soustředit na nebezpečí, které je před ním. Může se objevit i tzv. tunelové vidění, kdy se naše pozornost soustředí téměř výhradně na “přežití” a tím pádem nevidíme, co se kolem nás děje, jaké jsou další možnosti a jiné cesty, jak se s problémem vyrovnat. Náš manévrovací prostor jsme si stresem velmi omezili. A proto NEMŮŽEME ze sebe vydat to nejlepší.
Samozřejmě když tlak pumpuje do žil adrenalin a kortizol, máme spoustu energie a soustředíme svou pozornost na cíl, což může být skvělé ve sportu nebo třeba na zapamatování si faktů. Když však tento tlak přeroste v úzkost, naše myšlení je často ovlivněno a jednou z prvních věcí, které zmizí, je naše kreativita. Proto ze sebe NEMŮŽEME vydat to nejlepší.
Ale práce pod tlakem je opravdu dobrá výmluva pro naše ego. Představte si, že byste měli všechen čas na světě na přidělený úkol. Odevzdali byste ho včas a bylo by to na ho*no. To by znamenalo, že nejste tak skvělí, jak jste si mysleli.
Ve srovnání s tím, když to uděláte na poslední chvíli, nemůže to vypovídat nic o vaší vlastní hodnotě.
Proč? Protože jsi na to měl příliš málo času! Kdybyste měli více času, bylo by to tak úžasné. Naše ego zůstává nedotčené a my se můžeme cítit dobře.
Jak vám tento text rezonuje? Opravdu z vás to nejlepší padá pod tlakem? Chcete to změnit? Změna může začít zde. Rezervujte si konzultaci zdarma.